Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
2 posty 24 komentarze

Bez tabu i "świętych krów"

Andrzej Wienczar - Andrzej Wienczar to jeden z pseudonimów konspiracjnych używanych między 1982-1991. Nowa Polska zaczęła się dla mnie wraz z uchyleniem listów gończych 18 kwietnia 1991 roku. http://www.sw-trojmiasto.pl/16_poszukiwanie.html

Moje komentarze

 • Nie tylko Andrzej Gwiazda
  Do senatu, poza Andrzejem Gwiazdą, z okregu wrocławskiego kandydował będzie Kornel Morawiecki. Legenda opozycji i zdeklarowany przeciwnik okrągłego stołu. Twórca Solidarności Walczącej.
  Przypomnę, że niezłomne stanowisko SW w czasie okrągłego stołu umożliwiło, paradoksalnie, umawiającej się stronie Solidarnościowej uzyskanie większych ustępstw....
  Niemniej, wszyscy ludzie z SW zostali wycięci z kart historii i dopiero od 2007 roku cokolwiek można się dowiedzieć.
  Przypomnę dwa teksty z 1988 roku:

  http://www.facebook.com/media/set/?set=a.173965595994136.43296.100001420896132#!/photo.php?fbid=173966629327366&set=a.173965595994136.43296.100001420896132&type=1&theater

  "G Ł U P O T A CZY S A B O T A Ż?
  15 listopada Międzyzakładowy Komitet Organizacyjny /MKO/ "Solidarności", podjął decyzje o rozpoczęciu strajku w trójmiejskich zakładach pracy. W ulotce strajkowej czytamy:
  Blisko 45-cio letnie rządy PZPR spowodowały, c« Polaka znajduje się w ruinie gospodarczej, na granicy biologicznego wyniszczania. Awanturnicza polityka rządu Rakowskiego nie rokuje wyjścia z tragicznej sytuacji gospodarczej i politycznej kraju. Siedmioletnie rządy Jaruzelskiego doprowadziły kraj do katastrofy. Nie wierzymy w aktualnego cudotwórcę -
  strajki nie poprawiają sytuacji gospodarczej nas wszystkich. Podejmujemy tę trudną decyzje przystąpienia do strajku, gdyż w obecnej sytuacji nie mamy możliwości wpłynięcia na nieodpowiedzialne decyzje rządu. Decyzje o strajku podjął Międzyzakładowy Komitet Organizacyjny region Gdańsk.
  Nasze żądania to:
  - relegalizacja NSZZ "Solidarność
  - wycofanie decyzji o likwidacji Stoczni Gdańskiej
  - ustąpienie premiera Rakowskiego
  - realnych podwyżek płac
  - nierepresjonowanie uczestników strajku i osób wspomagających
  Ulotke podpisał: KO NSZZ "Solidarność" SKP w Gdyni.
  Wałęsa, doświadczony pacyfikowaniem strajków majowych i sierpniowych, postanowił /w porozumieniu z Kiszczakiem/ zdusić w zarodku akcje strajkową. Wezwał do przerwania strajków i zastąpienia ich pogotowiem strajkowym. Tego samego dnia, wieczorem stwierdził już, że nawet pogotowie strajkowe jest niewskazane gdyż może mieć negatywny wpływ na sprawę reaktywowania „Solidarności".
  Naiwność czy sabotaż?, - wypada powtórzyć pytanie. Historia nauczyła nas, że z komuchem można rozmawiać jedynie z pozycji siły a i tak wynik jest wielce niepewny, gdyż komuniści respektują Umowy społeczne tylko ze względów koniunkturalnych lub gdy czują przysłowiowy bat nad głową.
  Reasumując, w czasie gdy waży się los związku, gdy komuniści usiłują doprowadzić do podziałów w opozycji przewodniczący związku demonstruje wiernopoddańczą postawę i pacyfikuje strajki nie troszcząc się losem pozbawionych pracy, - za udział w tychże - stoczniowców, w imię czego, jakich lub czyich korzyści powtarza błędy popełniane po wielokroć w przeszłości. Podobną przecież postawę demonstrował m.in. w marcu 1981 roku i czyżby oczekiwał podobnych efektów.

  LISTOPAD 1988 Roman Zwiercan"

  i drugi dwa miesiące później:

  http://www.facebook.com/media/set/?set=a.173965595994136.43296.100001420896132#!/photo.php?fbid=173966692660693&set=a.173965595994136.43296.100001420896132&type=1&theater

  "styczeń 1989 - notatka opublikowana w odpowiedzi na zapowiedź Wałęsy, że będzie likwidował opozycję.
  Reakcja Wałęsy na tę wypowiedź była odczuwalna przez długie lata. Co ciekawe, mimo, że Bolek nie ma żadnej realnej władzy, jego dyrektywy obowiązują nadal. Wszyscy, którzy byli w jakikolwiek sposób identyfikowani z Solidarnością Walczącą byli i są wycinani i marginalizowani.

  Poniżej treść:

  „Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto” nr 37, 18.01.1989

  GŁUPOTA CZY SABOTAŻ
  W listopadowym numerze SW Trójmiasto w artykule „Głupota czy sabotaż?", w kontekście spacyfikowanych przez Wałęsę strajków listopadowych, pytałem: „w imię czego, jakich lub czyich korzyści przewodniczący Związku powtarza błędy popełniane po wielokroć w przeszłości? Dlaczego demonstruje tak daleko idącą uległość, wręcz wiernopoddańczą postawę wobec komunistów?” Minęły dwa miesiące i pytanie tytułowe nie straciło nic ze swojej aktualności. Więcej. Dzisiaj sformułuję je nieco inaczej: głupota czy kolaboracja - świadoma zdrada?
  Upoważnia mnie do tego przesłuchanie taśm z nagraniem konferencji prasowej Wałęsy w kościele św. Brygid, : 29.12.88 a zwłaszcza z 5.01.83. Gdyby nie znajomy głos rozbrzmiewający z głośnika magnetofonu przysiągłbym : słucham któregoś z pracowników resortu bezpieczeństwa, a nie reprezentanta CAŁEJ (samozwańczego co prawda) polskiej opozycji. Nie potrafią zrozumieć, dlaczego osoba posiadająca ten sam mandat społeczny co członkowie Grupy Roboczej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" odsądza tych drugich od czci i wiary. Dlaczego uzurpuje sobie (i tylko sobie) prawo do ocen, co jest dla Polski dobre, a co nie. Ba, grozi, że swoim oponentom pokaże, gdzie są bramy, że ich zlikwiduje w razie potrzeby (?!), Zdaje się zapominać, ze to właśnie Oni - a ściślej KK - są władni odwołać go z zajmowanego stanowiska. (Nic dziwnego, że tak oburzył go postulat zwołania KK)
  Wracając do bojówek. Wiemy, że ubecja kilkakroć próbowała stworzyć bojówki likwidujące przeciwników komunizmu i wiemy jak te próby się skończyły. Troszeczkę za dużo już jednak, gdy Przewodniczący bierze wzorzec z Dzierżyńskiego, Stalina, czy też innego zwyrodniałego satrapy. Za dużo nawet jak na polski, dość dowolnie rozumiany „pluralizm”.
  Ośmielam się przypomnieć (że p. Wałęsa nie posiada władzy dyktatorskiej, a stanowisko, które piastuje pochodzi z woli wyborców i głosu tych wyborców MUSI słuchać, a to co ostatnimi czasy mówi i robi, nazywało się kiedyś po imieniu – kolaboracją, a za taką kara mogła być tylko jedna. Stawiając sprawę jasno. Jeśli p. Wałęsa tymi sposobami chce dotrzeć na przedpokoje władzy, to ja sam, prywatnie stawiam się w pierwszym rzędzie jego przeciwników i jako taki prószę o „zlikwidowanie” mnie w pierwszej kolejności (aby oszczędzić mi widoku rzezi, bo jatek nie lubię) a tuszę, że mając całą ubecję za sobą nie będzie miał z tym zbyt dużych problemów. Niestety.
  Roman Zwiercan"
  GWIAZDA NA SENATORA czyli Kandydat-Symbol
 • @bez kropki
  Zgadzam się ze stwierdzeniem, że pozostawianie takich zapisów w kartotekach godzi w prawa obywatelskie. Dlatego tak mnie to wkurzyło i zamierzam zrobić co w mojej mocy, aby spróbować to zmienić. Na początek trzeba sprawę nagłaśnić i pisać pisma do GIODO i Rzecznika Praw Obywatelskich.
  Pozdrawiam
  Polska państwem policyjnym
 • @Mariovan
  Jeszcze nie wystąpiłem. Sprawa jest świeża. Policjant sugerował, że powinienem interweniować w Wydziale Informatycznym Komendy Wojewódzkiej, bo "ktoś to widocznie u nich wpisał i jest".
  Najważniejszą kwestią jest jednak, samo uruchomienie takiej bazy.
  Trzeba sprawdzić czy mają takie prawo, czy też je nadużywają. Jeśli nadużywają to sprawa wydaje się prosta, jeśli mają takie uprawnienia, to trzeba będzie sporo energii poświęcić aby spróbować to zmienić.

  Przede wszystkim trzeba sprawę nagłośnić, bo myślę, że niewielu Polaków wie o istnieniu takiej bazy i tak szerokim dostępie zwykłych policjantów do informacji "wrażliwych".
  Polska państwem policyjnym
 • @Rebeliantka
  Dziękuję za wsparcie, ale nie bardzo jest za co dziękować. W komentarzu zabrakło, kluczowego dla całej sprawy, przedstawienia Klaudiusza, jego postawy życiowej. Myślę, że to by wyjaśniło, dlaczego nie odwoływał się od orzeczenia sądu.
  Polska państwem policyjnym
 • Państwo policyjne
  I to niby PiS tworzył państwo policyjne.
  Kilka dni temu aresztowali jednego z przywódców KPNu, Adama Słomke (już zwolniony).

  Na Krakowskim Przedmieściu na oczach dziennikarzy pobity został Michał Stróżyk.

  Teraz aresztowali Klaudiego.

  W ostatnim czasie Sejm uchwalił ustawę, która umożliwia zbieranie danych o uczniach (od przedszkolaka do maturzysty) w komputerowych bazach danych. Każdy uczeń będzie opisany w nich z imienia i nazwiska, wraz z m.in. informacjami o znajomości języków obcych, przebytych chorobach, a nawet z opinią psychologa! Co więcej autorzy ustawy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić po co te bazy danych będą tworzone. A czy bazy te będą w dostateczny sposób chronione? Nie wiadomo.

  W nawiązaniu do tego ostatniego.
  Dzisiaj przeżyłem szok podczas kontroli drogowej. Policjant sprawdzający moje dane przez radiotelefon usłyszał: "Pięć razy siedział. Teraz nic". Policjant dziwnie zesztywniał, ja zbaraniałem. Zrobiłem szybki rachunek sumienia, i ... Fakt. W latach 81-88 byłem raz tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, odsiadywałem dwa wyroki i dwa razy zamknęli mnie na 48 godzin. Pytam policjanta jakim cudem, mają informacje, które z mocy prawa powinny być już dawno zatarte (nawet zbrodnia ulega zatarciu po 20 czy 25 latach), bez względu na rodzaj przestępstwa. Powiedział, żebym się nie przejmował bo faktycznie moje "błędy młodości" (tak mnie pocieszył - miał tak na oko ze 30 lat i o stanie wojennym to coś tam słyszał) już są zatarte, a to co usłyszałem to tylko do ich wewnętrzej wiedzy, żeby wiedzieli z kim mają do czynienia. Nie przekonało mnie to, bo choć w innych okolicznościach mogłę z dumą mówić o swoich "błędach młodości" to w radiowozie, widząc tężejące sylwetki policjantów, poczułem się jak wyrzutek społeczeństwa. Można się spodziewać, za kolejne 30 lat, dzisiejszy uczeń, siedząc podczas kontroli drogowej, w policyjnym radiowozie usłyszy z na swój temat z radia: "Pięć razy uciekł z WOS. Dzisiaj nic"

  To jest klasyczne państwo policyjne.
  Bloger Klaudiusz Wesołek aresztowany na 2 tygodnie za filmowanie happeningu
 • @Robert Kujawski
  Tak dla informacji:

  Tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską, stanęła 8 kwietnia przy pomniku Chrystusa Króla w Kościerzynie. Widnieje na niej 96 nazwisk osób, które zginęły 10 kwietnia. Uroczyste odsłonięcie nastąpi 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 13:45.

  http://www.koscierzyna24.info/index.php/the-news/34-najnowsze/2121-tablica-smoleska-ju-stoi
  Słupsk oficjalnie uczci rocznicę katastrofy smoleńskiej
 • @Torin
  Można Adama nie lubić. Można nie zgadzać się z jego poglądami.
  Nie wolno zgadzać się na represyjne stosowanie aresztów do uciszania ludzi. Już to przerabialiśmy.
  Co do odbijania to jeszcze nie ta pora. I oby nigdy nie przyszła.
  Aresztowanie Słomki
 • Dlaczego w Słupsku można a gdzie indziej nie?
  W maleńkiej Kościerzynie, gdzie po wyborach samorządowych, w których część lokalnych działaczy PIS (wykluczając z partii tych co mieli inne zdanie), poparła kandydata na burmistrza z PO, (przypomnę - piastującego wówczas mandat poselski, czlonka PO, - głosującego przeciw przekazaniu do Polski śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej), w zamian za stołek zastępcy burmistrza i przewodniczącego rady miasta oraz powiatu, zostało wystawionych do wiatru przez koalicjanta już przy pierwszej próbie. A jakże, dotyczącej upamiętnienia ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

  Krótkie kalendarium wiadomości z lokalnych mediów:
  16 luty 2010

  W Kościerzynie powstanie tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej oraz popiersie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mają one stanąć przy pomniku Chrystusa Króla.

  Odsłonięcie tablicy z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem i popiersia zmarłego Lecha Kaczyńskiego, ma nastąpić 10 kwietnia- w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Zgodę na postawienie tablicy wyrazili wójtowie, burmistrz i starosta powiatu kościerskiego. Wszystkie gminy będą również partycypować w kosztach budowy tablicy i popiersia, które mają wynieść ok. 20 tys złotych, - informuje Kazimierz Maszk, przewodniczący rady powiatu kościerskiego. Na jedną gminę przypada ok. 2,5 tys. złotych.


  Warto przy tym dodać, że inicjatywa upamiętnienia w ten sposób tragedii z 10 kwietnia, wypłynęła od zarządu powiatu kościerskiego Tablica i popiersie mają być wykonane z marmuru, ich odsłonięcie ma towarzyszyć uroczystościom przewidzianym na 10 kwietnia.


  Nad powstaniem popiersia i tablicy ma czuwać, specjalny Komitet, który powołany zostanie w najbliższym czasie.

  http://www.koscierzyna24.info/index.php/the-news/34-najnowsze/1824-pominik-lecha-kaczyskiego-stanie-w-kocierzynie

  ---------------------------------------------------------------
  9 marca 2010

  Kilka tygodni temu, pisaliśmy o inicjatywie powstania tablicy z nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej i popiersia zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dziś wiadomo już, że inicjatorzy wycofali się z postawienia popiersia byłego prezydenta i poprzestali na marmurowej tablicy z nazwiskami wszystkich zmarłych w katastrofie z 10 kwietnia. Tablica stanie przy pomniku Chrystusa Króla w Kościerzynie.

  Odsłonięcie tablicy z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem ma nastąpić 10 kwietnia- w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Zgodę na postawienie tablicy wyrazili wójtowie, burmistrz i starosta powiatu kościerskiego. Wszystkie gminy będą również partycypować w kosztach jej budowy, które mają wynieść ok. 20 tys złotych.

  Warto przypomnieć, że inicjatywa upamiętnienia w ten sposób tragedii z 10 kwietnia, wypłynęła od zarządu powiatu kościerskiego, a jej pomysłodawcą był Kazimierz Maszk- przewodniczący rady powiatu Tablica ma być wykonana z marmuru, jej odsłonięcie ma towarzyszyć uroczystościom przewidzianym na 10 kwietnia.

  Nad powstaniem tablicy, czuwać będzie Komitet złożony z burmistrza, starosty i wszystkich wójtów. Obecnie trwają prace projektowe.

  http://www.koscierzyna24.info/index.php/the-news/34-najnowsze/1919-woko-tablicy-ofiar-katastrofy-pod-smoleskiem-co-sdz-mieszkacy-kocierzyny-obejrzyj-sond-

  ------------------------------------------------------------------
  25 marca 2010

  Radni wszystkich gmin powiatu kościerskiego oraz samej rady powiatu, z własnych środków będą musieli zapłacić za tablicę mającą upamiętnić katastrofę smoleńską. Taka decyzja zapadła po tym, jak Regionalna Izba Obrachunkowa wyraziła wątpliwości co do finansowania tablicy, ze środków budżetowych. Chcąc zapobiec ewentualnym konsekwencjom wydania na ten cel pieniędzy podatników, zarząd powiatu zdecydował, że na tablicę „zrzucą się” wszyscy radni. Kwota jaką każdy radny będzie musiał wyłożyć ze swojego portfela wyniesie ok. 100 zł. Współfinansowanie tablicy jest dobrowolne.

  Przypomnijmy, tablica mająca upamiętnić katastrofę smoleńską, ma stanąć w Kościerzynie, obok pomnika Chrystusa Króla. Jej odsłonięcie nastąpi 10 kwietnia, w pierwszą rocznicę tragedii. Znany jest już koszt budowy tablicy, wybrany w przetargu wykonawca, wycenił realizację zadania na 11 tys. złotych.

  http://koscierzyna24.info/index.php/archiwum/34-najnowsze/2060-qzrzutkaq-radnych-na-tablic-janta-kadego-z-nas-sta-eby-qstowq-wyasygnowa.


  A miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze.
  Słupsk oficjalnie uczci rocznicę katastrofy smoleńskiej
 • Seawolf
  Powiem krótko, bo pora późna - Gratulacje :).
  Stówa!
 • @Filip Stankiewicz
  Ta konkretna taśma pochodzi z IPN. Opis to : IPN_0748_31_KASETA_6_STRONA A_STANOWISKO KIEROWANIA KM 16 i 17 GRUDNIA 1970
  Komorowski o "Żołnierzach Wyklętych" – wyjątkowa hipokryzja
 • @Filip Stankiewicz
  Zbierając materiały do rekonstrukcji "Gdynia 70', za chleb i wolność, i nową Polskę", która odbyła się 18 grudnia 2010 przy przystanku Gdynia Stocznia, przekopaliśmy z Andrzejem Kołodziejem wszystkie możliwe miejsca (archiwa Państwowe, IPN, Solidarności, zbiory prywatne).
  Zebraliśmy mnóstwo źródłowych materiałów. Same nagrania z centrali komendy MO w Gdyni zajmują łącznie kilkadziesiąt godzin (wszystko w czasie rzeczywistym, bez cięć - 16 i 17 grudnia 1970r.). Podobnie z taśmami z przesłuchań zatrzymanych i aresztowanych w grudniu 1970 r.
  Komorowski o "Żołnierzach Wyklętych" – wyjątkowa hipokryzja
 • człowiek "honoru"
  Wypada dodać, że są zachowane materiały które jednoznacznie wskazują na udział pana J. w masakrze. Mimo tego nie został osądzony ... Poniżej link do nagrania z komendy miejskiej MO w Gdyni z 16 grudnia 1970.
  http://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=155040857886610&comments&notif_t=like
  Komorowski o "Żołnierzach Wyklętych" – wyjątkowa hipokryzja

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY